W literaturze dominują dwa nurty zarządzania projektami. Pierwszy sposób – tradycyjny – opiera się na liniowym podejściu do zarządzania. Kierunek ten jest dobrze opisany w publikacjach, posiada dobre praktyki oraz jest w pełni przewidywalny, jeśli chodzi o liczbę i jakość realizowanych przedsięwzięć. Przedsiębiorstwa stosują wtedy proces o strukturze kaskadowej, w którym każda faza łączy się z następną w ramach prostej sekwencji działań: opracowanie koncepcji i specyfikacji produktu, projektowanie, testowanie oraz wdrożenie. Nie jest to sposób, który zwiększa innowacyjność zespołów projektowych.
Drugi kierunek, Agile, pochodzi z branży IT i polega na tzw. zwinnym projektowaniu, który nie jest jeszcze do końca ukształtowany, ogranicza się do podstawowych wskazań, dotyczących zbioru zasad i reguł. Szczególnie sprawdza się on w procesie zarządzania innowacją. Metodyki zwinne dotyczą nie tylko projektowania nowych produktów lub usług, ale także sposobów zarządzania zespołami, odpowiedzialnymi za tworzenie i upowszechnianie innowacji.
Agile wywodzi się z „Manifestu zwinności” (Agile Manifesto, 2001) – jest to deklaracja wytwarzania oprogramowania IT. Przedstawia ona wartości, które zostały określone przez jej autorów jako najważniejsze przy rozwoju i tworzeniu projektów informatycznych. Pod Manifestem, który był odpowiedzią na niską efektywność klasycznego podejścia, podpisało się 17 osób. Zgodnie z tą metodą, zespoły projektowe (dostawcy) dostarczają co kilka tygodni (4-6 tyg.) aktualną wersję produktu lub usługi, co pozwala reagować na opinie odbiorców oraz na ewentualne zmiany w ofercie konkurentów.
Podejście zwinne jest różne od innych metodyk, ponieważ punktem wyjścia są tu wartości i zasady. Zespół korzystający z tego podejścia musi uczciwie przyjrzeć się nie tylko sposobom projektowania, ale też interakcjom między jego członkami i z innymi osobami z firmy. Zespół Agile dzięki temu, że najpierw poznaje zasady, a dopiero potem stosuje metodykę (wiedząc, że będzie to wymagać dużo pracy, analiz i poprawek) może realistycznie liczyć na znalezienie lepszych sposobów prowadzenia projektów. Zapewnia to drogę do większej zwinności oraz pozwala rozwijać i dostarczać lepsze produkty i usługi.
Doradztwo i szkolenia - yellowinn.pl
REGON: 122847555
e-mail: kontakt@yellowinn.pl
Copyright 2022 yellowinn.pl | Yn wykorzystuje do analizy danych Google Analytics
Projekt strony przygotowano według metodyki IBM Design Thinking