Jak oceniać projekty innowacyjne?
Podejmowanie kluczowych decyzji jest najważniejszą czynnością
w procesie upowszechniania projektów. Projekty innowacyjne są stymulowane przez liczne czynniki o charakterze diagnostycznym
i rozwojowym. W trakcie tego procesu pojawiają się „wybory”, które wymagają narzędzi rozpoznania i oceny. Dobór tych metod jest kompromisem pomiędzy gotowością a zdolnością organizacji do sprawnego rozwiązywania problemów z jednej strony oraz znajomością i umiejętnością praktycznego wykorzystania metod zarządzania,
z drugiej. Istnieją również rozbieżności w interpretacji zjawiska oceny, począwszy od złożonych koncepcji, poprzez ramową prezentację kierunków (celów ogólnych) pomiaru. Badacze zwracają uwagę na brak strukturalizacji, systemowego ujęcia i operacjonalizacji oceny projektów, potraktowania jej jako oddzielnego elementu systemu innowacji. Tymczasem, przed wdrożeniem istnieje potrzeba weryfikacji technicznej, organizacyjnej i komercyjnej wykonalności projektu – ostatecznego zatwierdzenia produktu.
Każda klasyfikacja narzędzi, w tym metod pomiaru, stanowi istotny problem badawczy. Szczególnie ważnym wyzwaniem jest brak kompleksowych opracowań w tym względzie. Wprawdzie istnieją wskazówki metodyczne, ale nadal brakuje przekonywujących modeli ułatwiających wybór, ponieważ metody (sposoby działania) ze swojej natury są wieloczynnościowe w sensie funkcji, której służą (np. innowacji), jak i funkcji zarządzania, z której pochodzą (np. motywowania, kontroli). Dobrze prezentują ten problem wybrane kryteria klasyfikacji stosowane w praktyce, oparte na założeniach idei „sprawnego działania”.
Nietrudno dostrzec, że nie ma jednolitej klasyfikacji metod diagnozowania projektów, szczególnie w kontekście zarządzania innowacjami. W praktyce, twórcy podziałów wybierają narzędzia, które wynikają z określonej dziedziny zarządzania (np. zarządzania jakością, zaopatrzeniem, wiedzą i informacją). Wśród instrumentów znajdują się wtedy metody dostosowane do celu lub rezultatu. Dlatego tak ważny jest dobór odpowiednich metod potrzebnych do rozpoznania rzeczywistych problemów w organizacji. Ustalenia narzędzi naprawy.
Projekty innowacyjne mogą być mierzone ex ante, czyli przed wdrożeniem lub ex post w trakcie testowania nowego produktu. Ocenę tę można przeprowadzić w sposób sformalizowany poprzez określenie problemu, wnioskowanie, opracowanie działania oraz sprawdzian propozycji lub według metodyki rozwiązywania problemów, która składa się z kilku standardowych etapów.